Jsi pod dohledem občane

04.04.2022

Dostanete i to co nechcete

Stát totiž od příštího roku automaticky založí datovou schránku také všem občanům, kteří s ním kdykoliv od 1. ledna 2023 začnou komunikovat přes svou elektronickou identitu. To znamená, že se připojí ke službám takzvaného eGovernmentu (typicky k Portálu občana a podobně) prostřednictvím bankovní identity, eObčanky s čipem, služby Moje ID, mobilního klíče eGovernmentu, I.CA s čipovou kartou nebo údajů NIA ID.

O zřízení se postará stát, budoucí majitelé datovek si tedy nemusejí nic aktivovat nebo něco hlásit. "Přístupové údaje jim po zřízení schránky budou doručeny poštou,"

Stát totiž předpokládá, že kdo zvládne tento krok, je dostatečně informačně gramotný na to, aby zvládl i obsluhu datové schránky. Občan se o zřízení datové schránky dozví v okamžiku přihlášení přes Národní bod pro autentizaci a identifikaci (NIA), případně i zprávou do e-mailu (pokud ho zadá). Do datové schránky se pak bude moci přihlásit pomocí elektronického nástroje, po jehož použití mu ji státu zřídil - tedy například přes bankovní identitu.

Hlavním cílem rozšíření datových schránek je zefektivnit a zrychlit komunikaci úřadů s veřejností.


Fikce doručení 

Kdokoliv může být velmi nepříjemně překvapen, když zjistí, že v důsledku tzv. fikce doručení zmeškal možnost bránit se nějakému, pro něj nepříznivému, rozhodnutí nebo opatření. Tedy že přišel o možnost obrany, o možnost uplatnit proti rozhodnutí opravný prostředek, např. odvolání proti rozhodnutí, které se dotýká jeho práv a povinností.

Fikce doručení spočívá v tom, že určitá písemnost je (zásadně podle pravidel procesních předpisů) považována za doručenou, i když jste ji nikdy nepřevzali a i když jste se s jejím obsahem neseznámili. Takové rozhodnutí může být například povinnost zaplatit určitou částku (dluh, pokutu apod.). Pokud je vám to takovým rozhodnutím uloženo, může být proti vám po nabytí právní moci rozhodnutí zahájena exekuce. A to i přes fakt, že jste zmíněné rozhodnutí nikdy neviděli a nečetli. A obrana proti exekuci pak může být velmi složitá a finančně náročná.

V praxi zcela jednoduché pro věřitele i pro podvodníka. Stačí zaslat soudu návrh na vydání platebního rozkazu na smyšlenou částku. Tento soud vydá bez šetření platební rozkaz, proti kterému můžete podat do 15 dnů odpor. Tím by nastala povinnost soudu celou věc projednat. Vy by jste měli možnost prokázat, že požadovaná částka je neopodstatněné nebo smyšlená. Pokud ovšem neotevřete datovou schránku třeba jen jeden měsíc, tak tento platební rozkaz nabývá platnosti a můžete očekávat za dveřmi exekutora. Ten se ovšem na důvody neptá a zabaví na co přijde. Opravný prostředek v tomto případě již neexistuje. Takže platíte a platíte. Pro stát jednoduché, pro podvodníka přínosné. Pro exekutora zlatý důl. 


Bankovní identitu už vyzkoušelo 700 tisíc lidí. 

Revoluce v digitalizaci odstartovala před rokem. 

Ověření totožnosti na internetu prostřednictvím bankovní identity si v prvním roce fungování alespoň jednou vyzkoušelo 700 tisíc lidí. Ukazují to data České bankovní asociace. Před zavedením bankovní identity mělo podle ní nějakou formu elektronické identity kolem 400 tisíc lidí.

V naprosté většině se uživatelé prostřednictvím této novinky přihlásili ke službám státu. Každý sedmý, který používá "digitální občanku" ke komunikaci se státními institucemi, ji využil i jako BankID pro přístup k firemním službám.

Bankovní identitu lze využívat i k další novince zvané BankID Sign. S ní lze smlouvu nebo dokument ve formátu PDF podepsat online stejně jednoduše a rychle, jako když se přihlašujete do elektronického bankovnictví. Tento zaručený digitální podpis jako první v polovině listopadu spustily Česká spořitelna, ČSOB a Komerční banka. Nyní ho mohou využívat i klienti Monety a v únoru se má zpřístupnit i pro klienty Air Bank. Následovat by měla Raiffeisenbank, která chce BankID Signzačít nasazovat společné se službou Bank ID pro firemní sektor.

Jediné co tento nástroj totální kontroly nad Vaším životem neumí, je bránit se zneužití. Co když se neoprávněná osoba dostane k Vašim údajům v telefonu nebo počítači? Co když ztratíte mobil se všemi hesly? Co když se zloděj dostane k vašemu tabletu nebo telefonu a hackne jej? Výsledek? Jste totálně v hajzlu. Vykomunikuje si půjčku v bance na Vaše jméno, přebere Vaši poštu z datové schránky, přepíše Vaši nemovitost na kohokoli, nechá si vystavit cestovní pas na Vaše jméno na základě nově vydaného občanského průkazu. A spoustu jiných odporných věcí. 

A co by mohlo nastat, pokud se identifikační údaje podaří hackrovi získat ze státní databáze? Na to ani nechceme pomyslet. 

Bankovní identita funguje od začátku loňského roku pro komunikaci se státem - typicky při přihlašování do Portálu občana, na portál Moje daně, k eReceptu, k ePortálu České správy sociálního zabezpečení, při vyplnění elektronického dotazníku při sčítání lidu, při žádosti o výměnu řidičského průkazu, pro stažení očkovacích certifikátů nebo využití důchodové kalkulačky ČSSZ.

Jako první ji v lednu spustily Česká spořitelna a ČSOB, postupně se přidaly Moneta Money Bank, Air Bank, Komerční banka a Raiffeisenbank. Službu má nyní aktivovanou zhruba čtyři a půl milionu klientů bank. "Pokud se podaří napojit další banky, které na tom pracují, vzroste letos toto číslo až na pět a půl až šest milionů klientů," říká Pavel Kolář, gestor digitalizace České bankovní asociace, který stál při zrodu bankovní identity.

Během prvního pololetí roku 2022 se podle asociace chystají bankovní identitu pro své klienty spustit Fio banka, mBank a UniCredit Bank. Později letos by se měly přidat i Banka Creditas a Sberbank.

Banky rozšiřují využití identity (pod názvem BankID) i pro online komunikaci s některými soukromými společnostmi. Aktuálně jde o 70 společností, třeba o ČEZ, Pražskou plynárenskou, Generali Českou pojišťovnu, Sazku, MallPay nebo některé banky. 

Internetový Portál občana se rozšířil o záznamy z Registru silničních vozidel. Zájemci tam najdou informace o aktuálně i historicky vlastněných nebo provozovaných vozidlech. Hlavní přidanou hodnotou pro občany je, že okamžitě získají informaci o době vlastnictví nebo provozování daného vozidla. Kromě toho jsou k dispozici i desítky dalších údajů z registru vozidel jako například typ vozidla, objem motoru nebo povolené hmotnosti vozidla. Na Portál občan se lze přihlásit například prostřednictvím bankovní identity, eObčanky nebo datové schránky.

Donucovací taktiky

ČSOB přišla s výtečnou strategií, jak Vás donutit ke zřízení bankovní identity (ID). Zcela Vás odřízne od internetového bankovnictví, které jste roky využívali. Po zadání přihlašovacích hesel se objeví jen formulář na zavedení ID. Pokud tento nevyplníte a "dobrovolně" nesouhlasíte s tímto postupem, tak se prostě na svůj účet nedostanete. Takže nemáte přehled o stavu účtu, nevíte zda Vám již přišli peníze, zda byly provedeny trvalé příkazy atd. Nezbývá Vám než zajít na pobočku banky. V hrůze zjistíte, že polovina poboček ČSOB byla zrušena. Rozhodnete se tedy zaplatit hotově. Ovšem jaké překvapení? Pokladny jsou otevřeny pouze v pondělí a ve středu. Takže smůla. V tom dostanete nápad. Zajdete k přepážce požádáte o změnu zasílání výpisů z účtu. A co Vás čeká. Poslední rána z milosti. Bez zavedené ID nelze nic na účtu měnit. 

No nezbývá nic jiného než zrušit účet se všemi příkazy, oznámit všem, že již nemají zasílat peníze na tento účet a konečně se bez stresu a vzteku vrátit k poctivým hotovým penězům.


Jak funguje špehovací program Pegasus

Umí zapnout kameru nebo nahrávání zvuku. Přečíst odeslané zprávy, zjistit, kde právě jste, i to, s kým jste se potkali. Špionážní program Pegasus ovládne telefon, aniž byste to tušili. Izraelská firma NSO Group program vytvořila, aby usnadnila boj proti zločincům a teroristům. Teď ale skupina světových médií zjistila, že ho řada zemí používala proti novinářům nebo třeba právníkům.

Pegasus umí do zařízení proniknout, aniž by majitel telefonu cokoliv udělal. Využívá k tomu tzv. zero-day slabiny, tedy nedostatky, které jsou v operačním systému, ale výrobce na ně ještě nepřišel a neopravil je. Stačilo, když někdo dotyčnému zavolal přes WhatsApp - uživatel ani nemusel zvednout hovor. 

Jakmile se Pegasus do mobilu dostane, má přístup v podstatě ke všem informacím a pošle je zpět útočníkovi. Může tak číst SMS zprávy nebo e-maily, může si projít kalendář telefonu i všechny fotky a videa na něm nahrané. Dostane se i k seznamu kontaktů, současné nebo minulé poloze. Navíc může kdykoliv zapnout kameru či mikrofon a nahrávat s nimi okolí nebo přímo telefonáty. Program navíc může monitorovat, jaká písmena člověk na telefonu píše, takže se dostane i k heslům nebo jinak zašifrované komunikaci.

Pokud je iPhone napadený, je to provedeno takovým způsobem, že útočník získá takzvaná administrátorská privilegia. Pegasus pak dokáže víc věcí, než které může dělat sám majitel zařízení. Napadení uživatelé se tak proti útoku nemohou chránit, i když na bezpečnost svého zařízení dbají.

Vyšetřování více než 50 000 čísel 17 zpravodajských organizací zveřejnila pařížská novinářská nezisková organizace Forbidden Stories a Amnesty International. Zjistila, že od roku 2016 bylo klienty NSO údajně vybráno více než 1 000 osob v 50 zemích pro potenciální sledování.

Tento seznam zahrnuje 189 novinářů, více než 600 politiků a vládních úředníků a několik hlav států, včetně francouzského Emmanuela Macrona, jihoafrického prezidenta Cyrila Ramaphosy a pákistánského premiéra Imrana Khana.

A teď jste na řadě vy...................

Obrana proti sledování a ukradení identity?

  1. Nezavádět si bankovní identitu!
  2. Platit hotovými penězi bez použití kreditních karet! 
  3. Nezřizovat si datovou schránku! 
  4. Neukládat si hesla do mobilních telefonů a počítačů! 
  5. Nekomunikovat se státními úřady elektronicky!
  6. Při komunikaci a připojení k internetu používat VPN!

Úskalí bankovní identity - podrobněji

omlouváme se, ale stránky o úskalích ID byly smazány

proč asi?

Stylový byt © Všechna práva vyhrazena 2022
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky